Par automobiļiem un vispār

Visiem zināms, ka amerikāņiem patīk lielas mašīnas, un ka viņiem ir lēts benzīns. Īsumā: tas tā tiešām ir. Bet, paskatoties drusku zem virskārtas, benzīns maksā nu jau ap 60 santīmi litrā, un ielas ir pilnas ar ja nu ne mikro, tad jau jūtami mazākām un ārzemju, pārsvarā japāņu un korejiešu darinājuma. Auto tirgus lētuma dēļ gan retais ražotājs piedāvā kādu Eiropā zināmu īpaši ekonomisku modeli. Tagad līdz ar Chrysler nonākšanu Fiat paspārnē ir parādījies Fiat 500 un arī kaut kāds Chrysler modelis ar Fiat turbomotoru, bet pamatā par ekonomisku uzskata jebkuru 4 cilindru auto. Fords reklamē savu jauno mazo džipu, kas Eiropā pazīstams kā Kuga jau pāris gadus, varot 33 jūdzes ar galonu benzīna nobraukt. Latviski tas būs ap 7 L/100 km. Nu ko, mūsu īres Rougue arī var tādā patēriņā iekļauties…braucot uz 80 un pa līdzenu šoseju. Pilsētā tāpat ar automātu apgādāts pusdžips pusotras tonnas svarā patērēs kādus 10 litrus. Bet amerikānim, kas pieradis pie divarpustonnīgiem mastodontiem ar V8 arī tas šķiet maz. Un lai mašīnas varētu tirgot lēti, tiek likti vislētāk ražojamie motori.
Lietotu auto ir cik uziet vecumā līdz 10 gadiem. Tad jau lielais vairums sāk jukt ārā un tiek izmesti. 10 gadīgi un arī jaunāki novērojami ar tādiem rūsas caurumiem kas mūsu CSDD liktu nodrebēt šausmās, bet šeit, ja rāmis ir OK tad uz rāmja kaut vai siets.
Uz jaunu mazauto fona izceļas pikapi. Tos amerikānis Džo pirks kaut vai ūdens plūdi. Vispirktākais auto pasaulē esot Ford pikaps. Kam tādi vajadzīgi šeit, pilsētā, neprasiet man.
Tāpat man nesaprast ārkārtīgo izšķērdību visvisādos iepakojumos. Veikalā vai katru preci ieliks vienā vai vairākos maisiņos. Ja saku ka nevajag, lūr kā uz marsieti. Pat Aldi, kur vienīgie par maisiņu ņem 10 centus, brīnās par to, ka maisiņus ņemam atkārtoti.
Toties daudz kurus dzērienu iepakojumus var nodot atpakaļ, parasti par 5 centiem. Arī vienreizējos plastmasas puslitra (jeb pintes, vai kāda tur mēra). Un atkritumus var šķirot, brauc 2 mašīnas, iepakojumiem viena, pārējiem mēsliem otra. Ar atkritumu skrandām tāpat ir pilnas ceļmalas, ja dziļāk paskatās… It kā tīrs parks, bet, iebrienot krūmos meklēt kādu slēpni – pilns ar mēsliem…
Ekonomiskās spuldzes gan nav cieņā, toties parastās kvēlspuldzes arī nav lētas, 40 W spuldzīte ap dolāru.
Avīzē raksts, kā ietaupīt uz kondicionēšanu. Palasīju. Tur tikai padomi kā lētāk iegādāties to kasti, bet kā izolēt sienas vai jumtu, un kā apēnot logus lai nepiekarst – neviena vārda.
Nu tā kaut kā.

2 comments
  1. karinajanova said:

    Paldies par superīgajiem ierakstiem! Ļoti interesanti lasīt – gan man , gan Jēkabam:)

    Karīna

    Sent from my iPhone

  2. valdisj said:

    Skumja bilde. I love Latvia, ja kad!

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: