Kārļa pirmā skolas diena

Skola sākas 8:20. Atbraucam laicīgi, kādas minūtes pirms astoņiem, Agita grib, lai es laicīgi esmu atpakaļ. Skolas priekšā pulcējas liels bērnu, nē, jauniešu bars. Skola ciet. Redzam piebraucam dzeltenos autobusus, no tiem izbirst vēl bērni, un pievienojas gaidošajiem. Skolu atver precīzi 8:20. Dodamies plūsmai līdzi, iekšā tā sadalās uz visām pusēm, bērni zin, kurp jāiet, mēs ne visai. Turpat ir Galvenais Kantoris (Main Office), klases lieluma telpa, kur apmeklētājus un darbiniekus šķir augsta lete. Sajūta kā kādā uzņēmumā, kur skraida iekšā ārā ar pavadzīmēm. Mums iedod pavadzīmi uz 322.Telpu pie Mis Kāviņsauc. Skolā nav pieņemts, ka vecāki vai citi nepiederošie klīst apkārt bez uzpurņa. Mani visžēlīgi kā pilnīgu ārzemnieku, un vienīgo, kas Kārli spēj noinstruēt, palaiž puikam līdzi. Iedod gan pavadoni līdz 3. stāvam. Braucam ar liftu, ko stūrē tāds krusttēvs Toms, ka šķiet tikko no Stovas romāna izlīdis. Lifts pats kā no mēmajām filmām, tikai krusttēva Toma iedzīve lifta stūrī nedaudz disonē. Acīm redzot večuks liftā pavada lielu dzīves daļu, un ieviesis tur ērtu zvilni ar avīžu galdiņu un radio uztvērēju.

3. stāvā mums vajadzīgais kabinets ciet, bet ilgi nav jāgaida, maza, apaļīga, izdarīga darbiniece ir klāt. Viņas amats ir 7. un 8. klases skolnieku ievadīšana skolā.  Tūlīt un uzreiz ņemas sacerēt Kārļa stundu sarakstu. Kārlim būs viena klase, kas ir tā kā grupas telpa, bet nodarbības notiks galvenokārt pa 3. stāva vienu spārnu. Šinī pusgadā ir tādi priekšmeti: Sociālās zinības, Angļu valoda, Peldēšana, Mājturība, Matemātika, Dabaszinības, Veselības mācība, Mūzika. Visas dienas nodarbības ir pēc viena saraksta, tikai ik pārdienas mainās Peldēšana ar vienu Angleni, un Veselības mācība ar Mūziku. T’atad Kārlim ik dienas būs vismaz viena Angļu valoda, bet ik pārdienas – divas.

Process ieilgst, kad Mis mūs sāk izvadāt pa visiem kabinetiem un parādīt Kārlim kas ir kur. Ik pa brīdim mūsu pavadoni pārķer kāds cits. Viņa ir ļoti pieprasīta, it īpaši pirmajās skolas dienās, kad ierodas tādi nedēļu vēlāki radījumi kā mēs, un kad vēl kaut kas ir sajaukts. Skola iekšienē ir drusku vairāk nolaista kā gribētos. Mūsu Mis Kāviņsauc kabinets ir piekrauts ar viskautko, te ir pat mikroviļņu krāsns, un rakstāmgalds viņai ir vēl no 70. gadiem, baigais bleķa pods. Jāpiebilst, ka mums mājās arī ir tieši tāds pats. Dārd kā bungas, kad Kate sāk to dauzīt ar kādu rotaļlietu. Amerikāņi nez kāpēc šo to itin derīgu mēdz mest ārā, bet pie citiem krāmiem turas kā īsti sīkstuļi.

Matemātiku Kārlim pasniegs jauns skolotājs, vēl vīrietis ir mūziķis, un viens pie baseina. Pārējās ir dāmas, un nebūt ne ļoti vecas, tā drusciņ simpātiska gan ir tikai angļu valodas skolotāja. Klases, un vispār skola, ir lielas, plašas, kā jau celtas laikā, kad visiem, un it īpaši Bufalo, naudas bija diezgan. Puspagrabā ir 25m baseins, virs tā – sporta zāle. Kādā brīdī mums pa ceļam patrāpās pusmūža nēģeriete, kas atbild par transporta pavadzīmēm. Kārlis dabū divas pavadzīmes, vienu rīta, otru vakara autobusam. Kārli savāks 7:23 no rīta, un atpakaļ nogādās 14:56. Pirmais mēģinājums rīt no rīta.

Kad braucu prom, Kārlis jau manāmi atplaucis. No sākuma jau drusku lūpa raustījās, vēlāk jau pats dikti klausījās ko stāsta. Un stāstīja apmēram šo: bērni stundu laikā gaitenī atrasties nedrīkst; starpbrīži 4 minūtes gari, tikai lai teciņus no viena kabineta uz otru varētu tikt; uz tualeti īpaši jāprasās, jo to atslēdz tikai garajā pusdienu starpbrīdī; pusdienas un arī brokastis būs uz skolas rēķina (īsti gan nesapratu kāpēc, šķiet ka tā nav parasta prakse). Vispār skola ir pilna ar visādu nokrāsu melniem un dzelteniem bērniem, balto ir mazākums. Skola tieši ārzemniekiem ar vājām angļu valodas zināšanām, un tā kā visbiežāk ārzemnieki ir tieši starp nabagākajiem sabiedrības slāņiem ,tad tas atspoguļojas arī kontingentā. Tomēr priekš Kārļa galvenais ir tas, ka ar viņu strādās speciālisti, skolotāji bērniem, kas angļu valodu zina vāji.  Kārlis paliek angļu valodas klasē.

Ap 14:00 visi esam Kārlim uz skolu pretim. Man jāiet iekšā, uz 125. telpu, kur darbiniece datorā sameklē kur Kārlim jābūt, sazvana attiecīgo telpu, un tad Kārli nogādā lejā, un man izsniedz tikai pret parakstu (uz pavadzīmes). Kārlis stāsta, ka labi peldējis un saņēmis uzslavu, bet par pārējo īpaši runīgs nav. Saņēmis arī mājas darbu matemātikā, tas izskatās tāds pavājš… Kārlis tomēr ir apmierināts, un tas ir galvenais.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: